Hvis du kun har én dag på Nibe Festival – hvad ville du så gøre?
Af: Sarah Kastrup. Foto: Poul Kolstrup Riishede
Nibe Festival bliver for alvor skudt i gang i dag, onsdag, hvor de første koncerter giver genlyd rundt på pladsen. Du står blandt træerne, festivalsstemningen summer blandt dig og de andre gæster, og du ved måske ikke, hvor du skal starte? For at citere selveste Nik og Jay, som for øvrigt melder deres ankomst på pladsen på lørdag, så er det et must at overveje, hvad der er vigtigt, når man kun har én dag (tilbage). Og hvis det handler om at få mest ud af sin festivaloplevelse, hvad skulle det så være?
Derfor har vi samlet en liste af must-dos, som du er nødt til at opleve, før du kan sige, at du har gennemført Nibe Festival på ægte bucket-liste manér. Som festivals-genganger, har jeg samlet mine bedste råd til at få mest ud af festivalen fra mig, mine venner og andre entusiastiske festivalgængere.
Musikken er et must
Selvfølgelig er du nødt til at besøge alle festivalens scener, for at få det meste ud af oplevelsen. Vær sikker på, at du har tjekket programmet på Nibe Festivals App, så du ikke misser de kunstnere, som du helst vil opleve. Min største anbefaling er dog, at du forsøger at se både store, etablerede kunstnere, såvel som mindre og upcoming kunstnere.
I min optik er det lige så fedt at skråle med på de store navnes hits ved Stor Scene, som det er at opleve en intim koncert ved de mindre scener. Hvem ved? Måske du opdager en ny farvorit. Derudover ville det være fedt at kunne sige, at du var til intimkoncert med en kunstner, som måske næste år får tilbuddet om at spille på Stor Scene.


Foto: Anders Riishede
En tur på Nibe Festivals stamsteder
Når man som mig har været på Nibe Festival flere gange, kan jeg med sikkerhed sige, at et af de steder, som er et absolut must at besøge, er junglestien og dennes spisesteder. For kan man officielt sige, at man har været på Nibe Festival, hvis man ikke har fået en festival-burger?? Det tror jeg næppe.
En anden absolut uundgåelig lokation er Appelsinen ved Stor Scene. Denne historiske bar sælger Vodka/Juice i lange baner, og det har de gjort siden starten af Nibe Festival. Derfor vil du ikke kunne sige, at du har været på Nibe Festival, uden at have taget et smut forbi her. Det er selvfølgelig også muligt at nyde sin appelsinjuice neat, til dem, som foretrækker festivalen uden procenter.
Er du mere til vild fest, dans på bordene og ægte sommerlig afterski stemning, så er Jægerhytten stedet for dig. Jeg behøver ikke sige mere – slår du en tur forbi her, så taler stemningen for sig selv. Tag en svingom og skrål stemmebåndet tørt.



Foto: Lars Mørch, Søren Damholdt Jensen & Ricky Sam Winther
Minder til fremtiden
Det vigtigste på hele festivalen er i min optik, at du sørger for, at du og dine venner skaber de bedste minder. Vi har altid gjort meget for, at årets festival er noget, vi kan se tilbage på resten af året og sammenligne med, når vi igen næste år melder vores ankomst. Derfor er vores telefoner og et digitalkamera vores bedste ven i løbet af dagen.
Jeg tror på, at man sagtens kan være til stede i øjeblikket, og alligevel dokumentere de sjoveste momenter. Og vil du mindes festivalen endnu mere, så er merch et must. Smut forbi servicecenteret med dine venner, køb en Nibe bøllehat, knips et billede og hav en fantastisk festival!
Vi håber at du kan bruge vores tips, og at du får den fedeste dag i Skalskoven!
Vil du vide mere om årets festival? Du kan finde al praktisk information på Nibe Festivals app. Hent den til iOS her og til Android her.